European Parliamentary Elections Results

This page contains the results of the Election for the European Parliament which took place on Sunday, 7th June 2009.  The results are broken down into the 3 constituencies in RCT as well as provided the All Wales results.

Use the links below to navigate to your constituency.

  • Rhondda Constituency
  • Cynon Valley Constituency
  • Pontypridd Constituency
  • All Wales Results

Rhondda Constituency

Rhondda Constituency
Political Party Number of votes

British National Party

924

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”

371

Conservative Party

808

Jury Team

50

Liberal Democrats

704

No2EU:Yes to Democracy

218

Plaid Cymru – The Party of Wales

4424

Socialist Labour Party (LEADER ARTHUR SCARGILL)

512

The Green Party

520

The Labour Party

5339

United Kingdom Independence Party SAY NO TO EUROPEAN UNION

1447



Ballot papers rejected
Reason Number
want of official mark 0
voting for more candidates than voter was entitled to  37
writing or mark by which voter could be indentified 0
being unmarked or wholly void for uncertainty 47
Total 84


Cynon Valley Constituency

Results form Cynon Valley Constituency
Political Pary Number of votes

British National Party

814

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”

296

Conservative Party

1158

Jury Team

57

Liberal Democrats

812

No2EU:Yes to Democracy

162

Plaid Cymru – The Party of Wales

3007

Socialist Labour Party (LEADER ARTHUR SCARGILL)

358

The Green Party

570

The Labour Party

4145

United Kingdom Independence Party SAY NO TO EUROPEAN UNION

1241



Ballot papers rejected
Reason Number
want of official mark 0
voting for more candidates than voter was entitled to  24
writing or mark by which voter could be indentified 0
being unmarked or wholly void for uncertainty 49
Total 73


Pontypridd Constituency

Pontypridd Constituency results
Political Party Number of votes

British National Party

1002

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”

Plaid Gristionogol Cymru “Datgan Arglwyddiaeth Crist”

454

Conservative Party – Plaid Geidwadol Cymru

2919

Jury Team

109

Liberal Democrats - Democratiaid Rhyddfrydol Cymru

2159

No2EU:Yes to Democracy

293

Plaid Cymru – The Party of Wales

3410

Socialist Labour Party (LEADER ARTHUR SCARGILL)

391

The Green Party – Plaid Werdd

1141

The Labour Party – Y Blaid Lafur

4592

United Kingdom Independence Party SAY NO TO EUROPEAN UNION

Plaid Annibyniaeth Y Deyrnas Unedig

2498



Ballot papers rejected
Reason Number
want of official mark 0
voting for more candidates than voter was entitled to  39
writing or mark by which voter could be indentified 0
being unmarked or wholly void for uncertainty 52
Total 91


All Wales results

Total votes by party

Political Pary Number of votes

British National Party

37,114

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship”

13,037

Conservative Party

145,193

Jury Team

3,793

Liberal Democrats

73,082

No2EU:Yes to Democracy

8,600

Plaid Cymru – The Party of Wales

126,702

Socialist Labour Party (LEADER ARTHUR SCARGILL)

12,402

The Green Party

38,160

The Labour Party

138,852

United Kingdom Independence Party

87,585

The total number of ballot papers rejected was

3,128



Allocation by party

Total votes by party
Party Votes Allocation

Conservative Party

145,193

Seat one

The Labour Party

138,852

Seat two

Plaid Cymru – The Party of Wales

126,702

Seat three

United Kingdom Independence Party

87,585

Seat four



Candidates Elected

Candidates elected

Name

Address

Party

Kay Swinburn

Rhea Court, Rhea Lane, Ledbury, HR82PT

Conservative Party

Derek Vaughan

4 Wenham Place, Neath, SA113AH

The Labour Party

Jill Evans

72 Tyntwla Road, Llwynypia, Rhondda, CF402SR

Plaid Cymru

John Andreas Bufton

12 Green Gardens, Rhayader, Powys, LD65EH

United Kingdom Independence Party



Candidates not Elected

Candidates not elected
Party Candidate Candidate

British National Party

Ennys Hughes

Laurence Reid

British National Party

Clive Bennett

Kevin Anthony Edwards

Christian Party “Proclaiming Christ’s Lordship” )

Jeffrey David Green

David Philip Griffiths

Plaid Gristionogol Cymru “Datgan Arglwyddiaeth Crist” )

Alun Clive Owen

John Harrold

Conservative Party – Plaid Geidwadol Cymru

Evan David Lewis Price

Emma Louise Greenow

Conservative Party – Plaid Geidwadol Cymru

David Chipp

 

Jury Team

Paul Joseph Sabanskis

James Gareth Eustace

Jury Team

Neil Morgan

Steven Phillip Partridge

Liberal Democrats – Democratiaid Rhyddfrydol Cymru

Alan Andrew Shaile Butt Philip

Kevin Dominic Lee O’Connor

Liberal Democrats – Democratiaid Rhyddfrydol Cymru

Nicholas John Tregoning

Jacqueline Radford

No2EU:Yes to Democracy

Robert David Griffiths

Robert Williams

No2EU:Yes to Democracy

Laura Picand

Trevor Arnold Jones

Plaid Cymru – The Party of Wales

Eurig Wyn

Ioan Bellin

Plaid Cymru – The Party of Wales

Natasha Asghar

 

Socialist Labour Party

Robert Charles English

Richard George Booth

Socialist Labour Party

Liz Screen

Judith Rachel Sambrook

The Green Party – Plaid Werdd

Jake Griffiths

Kay Roney

The Green Party – Plaid Werdd

Ann Were

John Matthews

The Labour Party – Y Blaid Lafur

Lisa Stevens

Rachel Elizabeth Maycock

The Labour Party – Y Blaid Lafur

Leighton Veale

 

United Kingdom Independence Party )

David Maybery Bevan

Kevin Phillip Mahoney

Plaid Annibyniaeth Y Deyrnas Unedig )

David William Lloyd Rowlands