47
Welsh Labour / Llafur Cymru
18
Plaid Cymru - The Party Of Wales
4
Independent / Annibynnol
4
Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
1
Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
1
The Cynon Valley Party
ElectionResults2017
Wards
  Ward / Ward Plaid / Party Wedi’i ethol / Elected
1 Y Rhigos - Rhigos
THOMAS Graham
2 Hirwaun
MORGAN Karen
3 Pen-Y-Waun
BOGGIS Helen
4 Gorllewin Aberdâr / Llwydcoed - Aberdare West / Llwydcoed
CRIMMINGS Ann
JONES Gareth
REES Sharon
5 Dwyrain Aberdâr - Aberdare East
BRADWICK Steve
FOREY Mike
6 Treherbert
DAVIES Geraint Rhys
JONES Will
7 Treorci - Treorchy
CHAPMAN Alison
EVANS-FEAR Sera
WEBSTER Emyr John
8 Y Maerdy - Maerdy
HARRIES Jack
9 Gogledd Aberaman - Aberaman North
DE VET Linda
EVANS Sheryl
10 Cwm-Bach - Cwmbach
ELLIOT Jeffrey Alan
11 Pentre
REES-OWEN Shelley Rebecca
WEAVER Maureen Owen
12 Glynrhedynog - Ferndale
HOWE Phil
MORGANS Susan
13 De Aberaman - Aberaman South
CALVERT Anita
WILLIAMS Tina
14 Gorllewin Aberpennar - Mountain Ash West
MORGAN Andrew
TREEBY Wendy
15 Dwyrain Aberpennar - Mountain Ash East
JARMAN Pauline
16 Ystradyfodwg - Ystrad
JONES Larraine
STEPHENS Elyn
17 Tylorstown
ADAMS Mark
BEVAN Robert
18 Ynys-Y-Bwl - Ynysybwl
PICKERING Sue
19 Penrhiw-Ceibr - Penrhiwceiber
FOX Adam
WILLIAMS Gavin David Gwilym
20 Abercynon
GEORGE Elaine
LEWIS Rhys
21 Cwm Clydach
NORRIS Mark Alan
22 Llwyn-Y-Pia
LEWIS Wendy
Wards
  Ward / Ward Plaid / Party Wedi’i ethol / Elected
23 Tonypandy
HUGHES Gareth Wyn
24 Trealaw
ROSSER Joy
25 Ynys-Hir - Ynyshir
MACEY Darren
26 Pen-Y-Graig
CULLWICK John Lewis
DAVIES Joshua Rhys
27 Y Porth - Porth
COX Alun Geraint
WILLIAMS Julie
28 Rhondda
LEYSHON Tina
SMITH Rob
29 Tref Pontypridd - Pontypridd Town
FYCHAN Heledd
30 Glyn-Coch - Glyncoch
WILLIAMS Doug
31 Cilfynydd
BELZAK Stephen
32 Trallwng
POWELL Mike
33 Y Gilfach Goch - Gilfach Goch
ROBERTS Aurfron
34 Gorllewin Tonyrefail - Tonyrefail West
DAVIES-JONES Alexandra
35 Dwyrain Tonyrefail - Tonyrefail East
GREHAN Danny
OWEN-JONES Dan
36 Y Cymer - Cymmer
CAPLE Gareth
TEGG Margaret
37 Graig
BRENCHER Jayne
38 Trefforest - Treforest
POWDERHILL Steve
39 Brynna
TURNER Roger Kenneth
40 Llanharan
HOPKINS Geraint Edward
41 Tonysguboriau - Talbot Green
POWELL Stephen Mark
42 Tref Llantrisant - Llantrisant Town
HOLMES Glynne
43 Y Beddau - Beddau
YEO Ricky
44 Tyn-Y-Nant
WILLIS Clayton John
45 Llanilltud Faerdref - Llantwit Fardre
DIAMOND Mike
JAMES Joel Stephen
46 Pentre'r Eglwys - Church Village
STACEY Graham
47 Ton-Teg
HOOPER Lewis
WALKER Lyndon Graham
48 Y Ddraenen Wen - Hawthorn
FIDLER JONES Martin
49 Canol Rhydfelen / Ilan - Rhydfelin Central / Ilan
WEBBER Maureen
50 Ffynnon Taf - Taffs Well
BONETTO Jill
51 Llanhari - Llanharry
OWEN Wayne
52 Pont-Y-Clun
GRIFFITHS Margaret
JONES Kate Libby

 

Help us improve - don't include personal or financial information, e.g. your National Insurance number or credit card details.